Sezon wakacyjny w pełni. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, dlatego chętnie wybieramy się w krótsze lub dalsze podróże. Polacy bardzo często wyruszają na zagraniczne wycieczki. Wiele osób wyjeżdża z kraju, by obcować z nieco odmienną kulturą, pragnie cieszyć się cieplejszym klimatem lub chce uniknąć wysokich cen, jakie dominują w turystycznych ośrodkach w Polsce.

Turystyka motoryzacyjna – w jaki sposób podróżujemy?

Polacy to prawdziwi pasjonaci motoryzacji, którzy bardzo często wybierają się na urlop własnymi samochodami. Wielu z nas uważa je bowiem za najwygodniejszy środek transportu, dający największą niezależność. Nic zatem dziwnego, że chętnie wybieramy się na urlop na własnych czterech kółkach – czy w osobówce, czy kamperze. Wśród naszych ulubionych wakacyjnych destynacji prym zdecydowanie wiodą kraje takie jak Chorwacja, Bułgaria, Włochy, Austria, Słowacja, Niemcy, Dania, Czechy oraz Węgry. Wielbiciele większych dystansów wybierają odleglejsze kraje, takie jak Francja, Hiszpania, Wielka Brytania czy Norwegia.

Czym Polacy jadą na urlop?

Źródło: https://auto.wprost.pl/rankingi/10458280/polacy-pojada-na-tegoroczne-wakacje-na-wlasna-reke.html

Wyjazdy autem na własną rękę cieszą się tak dużą popularnością. Każdy zna kogoś, kto w ten sposób spędza urlop. Jeśli chcemy udać się na taką wyprawę, musimy pamiętać o niezbędnych przygotowaniach.

Wydatki na paliwo podczas podróży stanowią jeden z największych kosztów związanych z wyjazdami. Chcąc je obniżyć, właściciele pojazdów chętnie wyposażają je w instalacje gazowe.

W jaki sposób powinniśmy się przygotować?

Najważniejszą kwestią w turystyce motoryzacyjnej jest oczywiście planowanie oraz zbieranie informacji odnośnie miejsca, w które się wybieramy. Ta wiedza jest bardzo ważna i niejednokrotnie pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek,  takich jak np. słaba dostępność gazu na stacjach w danym kraju.

Instalacja gazowa, a wyjazdy zagraniczne

Instalacje gazowe na LPG są w Polsce bardzo popularne – głównie w samochodach benzynowych. Warto wiedzieć jednak, że instalacje w samochodach osobowych, kamperach, ciężarówkach, pojazdach specjalnych oraz innych maszynach z silnikiem diesla również zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, gaz jest bowiem przyjaznym dla środowiska paliwem alternatywnym, które dodatkowo pozwala sporo zaoszczędzić na kosztach paliwa.

Dostępność LPG za granicą

Warto jednak pamiętać, że LPG nie jest jedynym gazem wykorzystywanym do napędzania pojazdów.  Chociaż w Polsce większość stacji paliw oferuje jedynie propan-butan, w niektórych krajach sytuacja wygląda inaczej. Przykładowo w Holandii gaz CNG jest dużo popularniejszy, dlatego możemy trafić na stację, gdzie LPG nie jest dostępny.

Najmniejszy problem będzie w krajach, takich jak Włochy, Niemcy czy Belgia, gdzie zarówno CNG, jak i LPG cieszą się dużą popularnością i bez problemu znajdziemy je na stacji benzynowej. W takiej sytuacji dostępność LPG nie będzie problemem.

Infrastruktura gazowa w różnych krajach może wyglądać zupełnie inaczej, dlatego każdorazowo trzeba upewnić się co do jej dostępności.

Powinniśmy pamiętać również o tym, że stacje tankowania LPG w różnych krajach mogą wymagać od nas różnych końcówek do tankowania. W Polsce korzystamy ze złącza włoskiego, które jest używane w wielu innych krajach europejskich – nie wszystkich! Przykładowo w Niemczech czy Austrii wykorzystywane jest złącze ACME, w Portugalii i Hiszpanii obowiązuje euroconnector, a w Holandii czy Anglii BAYONET.

Jak poradzić sobie z tą różnorodnością? To proste!

Przed wyjazdem musimy dowiedzieć się, jakie złącze napotkamy w danym kraju. Jeśli nie jest to standard pasujący do naszej instalacji, powinniśmy zaopatrzyć się w adapter.

Jeśli zapomnimy zabrać ze sobą przejściówki, warto zapytać o nią na stacji – większość z nich wypożycza kierowcom adaptery.

Stacje tankowania za granicą – jak się zachować

Tankowanie auta wydaje nam się czynnością trywialną. Każdy właściciel instalacji gazowej doskonale wie co robić. Zatrzymujemy się pod dystrybutorem, wysiadamy z pojazdu, podłączamy pistolet LPG do auta i rozpoczynamy tankowanie. STOP! Chociaż takie zachowanie może nam się wydawać oczywiste w naszym kraju, za granicą mogą panować odmienne zasady.

We Francji, Grecji, Holandii i w niektórych regionach Włoch samodzielne tankowanie jest zabronione. Kierowcy są zobowiązani poczekać na pracownika obsługującego dystrybutor.

Nawet w krajach, gdzie samodzielne tankowanie gazu jest dozwolone, musimy pamiętać, że stacje benzynowe mogą mieć własny regulamin. Dlatego zawsze warto upewnić się jak powinniśmy się zachować.

Co jeśli zatankuję niewłaściwy gaz?

Zawory tankowania LPG i CNG różnią się w takim stopniu, że nie ma możliwości połączenia pistoletu LPG i zaworu tankowania CNG oraz na odwrót. Dlatego nie musimy się obawiać pomyłki i jej skutków, jak w przypadku wybrania dystrybutora benzyny zamiast oleju napędowego. Mimo to warto uważnie przyglądać się napisom na dystrybutorach na stacji paliw.

Reasumując

Wyjazdy zagraniczne swoim własnym pojazdem to świetny sposób, by przyjemnie spędzić urlop, wypocząć i przeżyć wspaniałą przygodę. Należy się jednak do nich przygotować. Przed podróżą powinniśmy zebrać podstawowe informacje na temat kraju, do którego się udajemy – dowiedzieć się jak wyposażone są stacje benzynowe oraz jak się na nich zachować. Im lepiej przygotujemy się do wyjazdu, tym łatwiej będzie nam czerpać z niego przyjemność. Korzystanie z instalacji LPG w takiej trasie pozwoli nam znacznie obniżyć koszty podróży.

Jak zaoszczędzić na paliwie?